Zam kapıda! Ayçiçek yağı krizini hatırlattı

EKONOMİ 14 Kasım 2021 11:01
Videoyu Aç Zam kapıda! Ayçiçek yağı krizini hatırlattı

Marketlerde şeker raflarının boş kalması, kısa bire süre önce yaşanan ayçiçek yağı krizini hatırlattı. Peki marketlerde neden şeker yok? Şeker fiyatına zam geleceği iddia edildi.


Marketlerde şeker raflarının boş kalması, kısa bire süre önce yaşanan ayçiçek yağı krizini hatırlattı. Girdi maliyetleri nedeniyle, tüketicilerin daha yüksek fiyattan şeker almasının kaçınılmaz olacağını söylüyor.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, yaptığı açıklamasında vatandaşların şekere ulaşamamasının nedenlerini anlattı. "Kamu fabrikalarının özelleştirilmesi ve getirilen kota en önemli sorundur." diyen Suiçmez, "Kamu şeker fabrikaları sanayiciye yeterince ürün verememekte özel sektör ise daha yüksek fiyattan sanayiciye ürün gündeme getirmekte. Bu nedenle de tüketicilerimizin marketlerde şeker bulamaması sonucunu gündeme getirecek" açıklamasında bulundu.

Ayrıca yaşanan kuraklık nedeniyle bu sene TÜİK'in açıkladığı ikinci üretim tahmininde yüzde 15 şeker pancarında azalış gündemde.
 
ŞEKERE YENİ BİR ZAM MI GELİYOR?
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Suiçmez, üretimde girdi maliyetlerinin azaltılması, desteklemelerin arttırılması ve kamu şeker fabrikalarının daha etkin hale getirilip kota uygulamalarından vazgeçilmesinin şart olduğunu da söyledi.

Öte yandan Şeker raflarının boş kalması ve stoklama yapıldığı iddiaları Meclis'e taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye söz konusu iddalar için önlem alınıp alınmadığını sordu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL