Zekeriya Beyaz öldü

GÜNDEM 12 Nisan 2022 17:20
Videoyu Aç Zekeriya Beyaz öldü

Skandal açıklamalarıyla hatırlanan İlahiyat Profesörü Zekeriya Beyaz hayatını kaybetti. "Tavuktan da ayakkabıdan da kurban olur" sözleriyle hatırlanan Beyaz, "Türban sağlığa zararlıdır" açıklamasıyla da büyük tepki toplamıştı.


Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, bir süredir tedavi gördüğü hastanede 84 yaşında hayatını kaybetti.

Beyaz, Esenler'deki Özel Güney Hastanesi'nin yoğun bakım servisinde aspirasyon pnömonisi nedeniyle 18 Mart'ta tedavi altına alınmıştı.

Alzaymır hastası da olan Beyaz, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Zekeriya Beyaz'ın cenazesi, yarın öğle namazını müteakip Esenler Merkez Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Kozlu Mezarlığı'na toprağa verilecek.

"TAVUKTAN, AYAKKABIDAN KURBAN OLUR" DEMİŞTİ

Daha önceleri “Tavuktan kurban olur” çıkışıyla konuşulan Zekeriya Beyaz, “50 çift ayakkabı da Kurban niyetine dağıtılabilir. Mesele amaç ve niyettir. Bu tür bir şekilcilik yanlıştır. Mesele tavuk, horoz değil elbise de dağıtılabilir. Devir ve şartlar değişti. İşin hikmetine, esasına yönelmek lazımdır. Ayakkabı da verilir. Önemli olan bire miktar fakirlere maddi yardım aktarılmasıdır. Ben kurban kesmiyorum, parasını dağıtıyorum. Ayakkabıdan kurban olur bu benim düşüncem bu” demişti. 

SKANDAL BAŞÖRTÜ AÇIKLAMASI: TÜRBAN SAĞLIĞA ZARARLIDIR

Zekeriya Beyaz, Mustafa Topaloğlu'nun eşi ile ilgili olarak da, 'Türban sağlığa zararlıdır' açıklamasını yapmıştı. Beyaz çok tepki çeken bu sözlerinden sonra, FOX TV'de yayınlanan programındaki işinden kovulmuştu.

Zekeriya Beyaz'ın tartışmalara neden olan çıkışları:

İşte hayatını kaybeden Zekeriya Beyaz'dan geriye kalan o dikkat çekici ve tartışmaya neden olan çıkışları;

- Kurban etiyle rakı içilir
- Kurban Bayramı'nda dana kesmek yerine ayakkabı dağıtabilirsiniz
- Oruçluyken tokluk veren haplardan içebilirsiniz
- Şekersiz sakız orucu bozmaz
- İslam'a göre helal olmayan bir kadınla oyun oynamak günah değil. Ben oynadım, günah olmadı
- Kur'an'ı Kerim'de başörtüsü yok. Bu insanların dileğine bırakılmıştır. Uydurma hadislerle günümüze gelmiştir
- Yabancı ve zararlı siteler hack’lenebilir. İslâm dinine ve Türk milletine zararlı olanlara yapılabilir, sevap olur
- Referanduma evet diyenler Allah katında en büyük cezaya çarptırılırlar.

Zekeriya Beyaz kimdir?

Gaziantep'te 1 Mart 1938'de dünyaya gelen Beyaz, ilkokulu burada, ortaokulu ise Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesi'nde okudu. Nizip Ulu Camisi'nde imam hatip olarak 1 Mart 1963'te memurluk görevine başlayan Beyaz, 1972'de İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun oldu. Beyaz, Diyanet İşleri Başkanlığında 14 yıl imam-hatiplik, vaizlik ve müftülük yaptı.

Beyaz, "İslam Hukuku ve Türk Medeni Hukukuna Göre Evlenme" konulu teziyle yüksek lisans ve "İslam Hukukuna ve Türk Medeni Hukukuna Göre Aile Hayatı" konulu teziyle doktora diploması aldı. Yazarlık ve köşe yazarlığı yapan Zekeriya Beyaz, 1991'de sosyoloji alanında doçent, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi Bölümünde profesör unvanı aldı.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde 2000-2003'te dekanlık yapan Beyaz, o dönemin ünlü ekran yüzlerinden biriydi. 2005'te yaş haddinden emekli olan Prof. Dr. Beyaz, evli ve 5 çocuk babasıydı.
1000
icon
toğan 13 Nisan 2022 13:27

ATEŞİ BOL OLSUN AMİN .

0 0 Cevap Yaz


Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL